Ondřej Makeš

Jak „odborníci“ v ČNB investují do zlata, neboli „Kontinuita nade vše“

Verze textu upravená pomocí ChatGPT je ZDE.

K mému velkému překvapení jsem zjistil, že v letošním roce chybí v mé sbírce text související s Českou národní bankou (ČNB). Proto nezbývá než to těsně před koncem roku napravit. Zaměřil jsem se na aktuální téma, jímž jsou její zásoby zlata. Ty prošly od vzniku ČR relativně bouřlivým vývojem. Zatímco v roce 1993 činily přes 60 tun, do roku 2019 poklesly na minimum 8 tun a od té doby se celkem svižně rozrůstají na letošních říjnových 45 tun.

Tentokrát to vezmeme pozpátku. Současný guvernér Aleš Michl se netají svou oblibou zlata a v rozhovoru pro Forbes z 3. 10. 20241 mimo jiné uvádí: „Potřebujeme se dostat z hospodářské ztráty, kterou jsme zdědili po předchozí bankovní radě. Proto více zlata a akcií. Zlato má jednu velkou výhodu, má nulovou korelaci k akciím. Hodí se do velkého portfolia kvůli diverzifikaci rizika.“ Jeho cílem je 100 tun v roce 2028.

Klapka, návrat o 4 roky zpět, a máme tu rozhovor s předchozím guvernérem Jiřím Rusnokem pro deník Právo z 28. 8. 2020.2 „Česká národní banka zvyšovat své rezervy zlata neplánuje. Chce si udržet minimální množství, jež potřebuje pro ražbu mincí tak, aby zásoba nespadla na nulu, a pro případný vstup do eurozóny.“ Důvody pak rozebírá dále: „Zlato nepovažujeme za praktický nástroj pro držení rezerv centrální banky. Je to naopak velmi neefektivní. Zlato vám nic nevynáší, nemá úrok, jsou s ním ohromné transakční náklady. Musíte ho někde skladovat, hlídat atd. Z hlediska výnosnosti je to nezajímavé aktivum pro centrální banku a je do značné míry nelikvidní, protože když ho chcete prodat, tak je to operace minimálně na několik týdnů.“

A jsme v září roku 1998, kdy ČNB pod vedením Josefa Tošovského, v tiskové zprávě3 uvádí: „Česká národní banka prodala v průběhu minulého a tohoto týdne 31 tun zlata. Při rozhodování o prodeji části svých zlatých rezerv dospěla bankovní rada ČNB k názoru, že současný objem zlata v devizových rezervách ČNB neodpovídá účelu držení devizových rezerv. Po vypořádání prodeje budou zásoby zlata ČNB představovat 14 tun, včetně 5 tun označovaných jako tzv. zlato Slovenského štátu.“

Možná vám to přijde úsměvné stejně jako mně, a možná spíše smutné nebo normální. Každopádně k tomu nejlepšímu se dostaneme až vzápětí, kdy nahlédneme na vývoj ceny zlata.

Pro názornost jsou níže přiloženy dva grafy, první znázorňuje vývoj ceny zlata v dolarech (USD), v níž se zlato obchoduje a také nejčastěji uvádí. Vzhledem ke kurzovým rozdílům je přidán i druhý graf, ceny zlata v CZK, nicméně pouze od roku 1999. Oba grafy uvádí cenu za 1 trojskou unci (Oz), tzn. circa 31,1 g. Největší prodeje zlata se odehrály za cenu kolem 10 tis. Kč/Oz. Minimálních zásob zlata ČNB dosáhla při ceně kolem 35 tis. Kč/Oz. Na konci roku 2022 byly zásoby ještě „jen“ necelých 12 tun, o rok později přes 30 tun a letos v říjnu již zmíněných 45 tun.4 Z toho vyplývá, že v tomto tisíciletí byly doposud největší nákupy v roce 2023 a roce letošním při nákupních cenách mezi 40 a 65 tis. Kč/Oz.

Obr. 1: Vývoj ceny zlata v USD (TradingView)

Obr. 2: Vývoj ceny zlata v CZK (goldprice)

Asi není třeba dlouze popisovat, že ČNB se v nákupech/prodejích zlata chová jako typický retailový investor. Ten totiž prodává nejvíce velice blízko dlouhodobých cenových minim a naopak nakupuje velice blízko dlouhodobých cenových maxim. Vždy lze pochopitelně dodat ten příběh o generálovi po bitvě, kdyby ovšem sentiment nezdůraznil sám předchozí guvernér Jiří Rusnok: „V krizi jde hodnota zlata vždycky nahoru, takže prodávat v době, kdy cena roste nebo kdy tušíte, že poroste, je nesmysl, ale to není případ ČNB. Ta to prodávala v dobách, kdy cena šla dolů, kdy všichni prodávali.“2 O tom, co je a není případ ČNB, lze diskutovat i dle pana Michla, jež dle svého předchůdce pana Rusnoka nyní zřejmě věří v nárůst ceny zlata, a proto jej nyní ve velkém dokupuje. Tento příklad nádherně ukazuje, že sentimentu/náladovosti se nevyhne ani centrální banka. Více o tomto psychologickém fenoménu v článku z loňského srpna najdete ZDE. Vzhledem k mému počátku hloubání v investicích do drahých kovů před již více než (velmi úsměvnými) deseti lety již sentiment také osobně vnímám. Kdy si myslíte, že se lidé v mém okolí dotazovali častěji na investice do drahých kovů? Před či po nárůstu jeho ceny za poslední rok o přibližně 30 %?

Cena zlata po splasknutí investiční bubliny drahých kovů klesala od začátku 80. let až do počátku nového tisíciletí. Pravděpodobně také proto centrální banky vyhodnotily tuto investici jako nezajímavou. Devadesátá léta byla skutečně na finančních trzích relativně klidným obdobím. Další pokles ceny nastal přibližně mezi lety 2011 a 2019. Nyní naopak většina centrálních bank nejen východní polokoule zlato dokupuje a vytváří tak další katalyzátor růstu cen v posledních a nejbližších letech. Jak je i z přiložených grafů patrné, cena rozhodně nerostla kontinuálně, a už vůbec ne lineárně. Odpadl tak i další argument, že jelikož se nákupy ČNB v posledních letech odehrávaly časově až po prodejích, musely být proto přirozeně za vyšší cenu než prodeje předtím.

O zlatu se někdy říká, že je indikátorem důvěry ve finanční systém nebo také důvěry v americký dolar. Ze změn jeho ceny je v posledních letech všem naprosto zřejmé, že o stabilitu měnového systému se v žádném případě nejedná. A protože strukturální reformy významných ekonomik ani finančního systému nejsou ve výhledu, lze v nejbližších letech očekávat stále rychlejší výkyvy oběma směry. A mohl bych vyjmenovat minimálně dvacet významných důvodů (možná v některém z dalších textů), proč dle mého názoru jeho dnešní cena bude za několik málo let vnímána jako velmi nízká.

 

20/12/2024

 

Verze textu upravená pomocí ChatGPT je ZDE.

 

1 CNB.cz. Online. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Ales-Michl-Vice-zlata-vice-akcii/. [cit. 2024-12-16]
CNB.cz. Online. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/CNB-zasoby-zlata-nenavysi/. [cit. 2024-12-16]
3 CNB.cz. Online. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/Prodej-zlata. [cit. 2024-12-16]
4 Hrot24.cz. Online. Magazín Hrot. Dostupné z: https://www.hrot24.cz/clanek/cnb-hromadi-zlato-letos-navysila-zasoby-uz-na-ctyrnasobek-HmFZ7. [cit. 2024-12-16]

Sdílet článek: