Ondřej Makeš

Jak se dělá byznys aneb „když to lidé kupují“

Shodou či neshodou okolností se mi loni před Vánoci naskytla možnost letmo nahlédnout do fungování společnosti z oblasti síťového marketingu (MML) nabízející převážně drahé kovy, šperky a diamanty. Přesně po dvou letech je to již druhá zkušenost s velmi podobnou firmičkou. Co jsem se dozvěděl o kvalitě poskytovaných služeb, cenách a co to vypovídá o celém trhu?

Z pohledu spolupracovníka jsem zde objevil sedmistupňový kariérní systém, kde na základě vašich prodejů stoupáte po „kariérním žebříčku úspěšnosti“. Provizní systém je rozdílový, tzn. podíl celé odměny z prodeje je rozdělen dle úrovně, na níž se právě nacházíte. Zní to velmi jednoduše a výhodně. Také to celkem výhodné je, pro zákazníka však již méně. Musí totiž v ceně nákupu zaplatit všech 7 lidí v dané linii, což by asi marží ve výši nižších jednotek procent v prodejních objemech českého trhu dost dobře možné nebylo. Pro názornost uvedu příklad. Porovnal jsem ceny u zlatých a stříbrných investičních celosvětově nejprodávanějších mincí a slitků se stabilně a obecně nejnižší marží na trhu. K porovnání jsem vybral ověřeného obchodníka, který nabízí naprosto identické produkty, a jehož ke spokojenosti využívám řadu let. Ceny byly porovnávané v pátek 6. 1. 2023. Zatímco v případě zlatého uncového (31,1g) slitku byla cena vyšší o asi 4 %, tak u zlaté uncové investiční mince to bylo cca 25 %, u stříbrného kilogramového slitku 10 % a u stříbrné uncové investiční mince dokonce 100 %. Nutno zmínit, že poslední zmiňovaný produkt nebyl u porovnávaného obchodníka dostupný, proto jsem zprůměroval ceny u dvou dalších obchodníků, které jsem již mnohokrát využil. Zkrátka cena u 4 celosvětově nejprodávanějších produktů v dané kategorii byla vyšší průměrně o 35 % než u konkurence. Zákazník tak zaplatí za to, že se z každého nákupu „napakuje“ 7 lidí namísto třeba 3 nebo 4, jako u jiných obchodníků.

Nyní odhlédnu od ceny, jež pochopitelně nebývá jediným kritériem výběru firmy či produktu. Ke službě „spoření do zlata“, kterou dnes nabízí kdekdo, a na níž pravidelně vydělá zákazník až na posledním místě, bych se raději nevyjadřoval. Pár slov bych ale přidal ke kvalifikaci obchodníků v této firmě působících. Opět jsem se utvrdil v tom, že hlavní účel celé firmy je prodávat především to, z čeho plynou nejvyšší provize. Školení spolupracovníků jsou proto nastavena zejména tímto směrem. Například mi byla sdělena výnosnost jednoho z drahých kamenů za poslední měsíc. To číslo bylo docela vysoké a jeho hodnota není v tuto chvíli podstatná. Jako věci neznalý analytik ode mě okamžitě směřoval dotaz, jaká byla výnosnost tohoto kamene za posledních 5 nebo 10 let, abych si mohl číslo zasadit do kontextu. Odpověď obou přítomných obchodníků byla, že to nedokážou říct, neboť daná věc v té době nebyla v nabídce firmy. To je přece logické. Nebo ne? K čemu je mi informace o výnosnosti za poslední měsíc, když ji nemám s čím porovnat? Dále jsme se dostali k výnosnosti zlata za posledních 20 let, kde jsem zjistil, že si někteří obchodníci posílají prezentaci s číslem nad 20 % p. a. (ročně). To mě velmi zaujalo a trvalo mi několik minut, než jsem přišel na to, v čem je háček. Popletli si totiž jednoduché a složené úročení. Přiznám se bez mučení, že tuhle chybu jsem opravdu nečekal. Skutečná výnosnost zlata za posledních 20 let je totiž „jen“ kolem asi 10 % p. a. Souhrnná výnosnost za 20 let totiž opravdu nelze vydělit dvaceti. No, mohl bych pokračovat dále. Třeba o tom, jak dobře jsem se bavil při čtení jejich téměř 130 stran rozsáhlého čtvrtletníku. Nicméně se domnívám, že pro názornost to stačí. Nejvtipnější na tom celém bylo, že díky svému známému jsem se dozvěděl, že se v tom vlastně moc vrtám a lidi to i tak kupují. To moji naivitu zasáhlo asi nejvíc. Vystihlo to totiž celé meritum věci. Dokud si to zákazníci nechají líbit a nebudou se sami vzdělávat, budou tyto praktiky fungovat. Uvedené lze snadno aplikovat na celou řadu výrobků a služeb, na něž si u nás lidé velmi rádi stěžují.

Není mým záměrem nikomu dělat pozitivní ani negativní reklamu, proto mi snad bude odpuštěno neuvedení názvu žádné ze zmíněných firem. Prožitá zkušenost je značně podobná té o dva roky starší a je pro mne jedním z hlavních důvodů, proč zcela nesouhlasím s provizním systémem odměn (ač rozumím jeho výhodám) a také se spojením s jakoukoli konkrétní firmou při správě financí. Skutečná nezávislost spočívá nejen ve schopnosti ušetřit desítky procent na maržích a provizích podobných firem, ale také v možnosti, a hlavně ochotě, změnit svůj názor na řízení financí a investic s ohledem na měnící se okolní prostředí. Největší provizí totiž je, když vás za několik měsíců či let ocení někdo, od koho byste to ani přinejmenším nečekali. A věřte nebo ne, je to extrémně návykové.

8/1/2023

Sdílet článek: